ORKESTRA

ORKESTRA

  orkestra orkestra.com.tr
  Sohbet   İndirme Merkezi

Web Servisleri İle Entegrasyon ( SOAP )

SOAP (Simple Object Access Protocol) Web Servis


eDevlet çözümlerimizde önerilen entegrasyon yöntemi SOAP web servisleridir. SOAP ( Sade Nesne Erişim Protokolü ) tipi servisler TCP protokolü üzerinden haberleşmeyi sağlayan, XML tabanlı mesajlaşma içeren bir servis protokolüdür. Bu sebeple herhangi bir yazılım dili ile kullanılabilirler. 

 eFaturacım SOAP servislerini HTTPS protokolü üzerinden güvenle kullanabilirsiniz.  

WSDL  ( Web Services Description Language )


WSDL , Web Services Description Language (Web Servisleri Tanımlama Dili) kelimelerinin kısaltmasıdır. Kısaca özetlemek gerekirse,   WSDL web servisini kullanabilmek için gerekli olan bilgileri tanımlayan bir standarttır.

Bu doküman entegrasyon yapacak firmaların/kişilerin genel bilgilendirilmesi amacı ile yazılmıştır. Tüm fonksiyonların listelenmesi için lütfen WSDL dosyasına bakınız.  

Entegrasyon Süreci


Entegrasyon işlemlerine başlamak için öncelikle eFaturacım test portalinden size bir kullanıcı adı ve şifre ataması yapılacaktır. 

Test portali üzerinden web servisler ile gönderdiğiniz fatura, irsaliye ve edefter gibi belgelere ulaşabilirsiniz. Portal sayesinde yapılan işlerimlerin doğruluğunu kontrol edebilirsiniz. 

Test işlemlerinin başarılı bir şekilde geçilmesi durumunda e-faturacım canlı sistem bilgileriniz size gönderilecektir. Canlı sistem bilgileri sonrasında göndereceğiniz fatura ve irsaliyeler Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen esaslar doğrultusunda gerçek sisteme gönderilmektedir. 

 

"login" fonksiyonu ile sisteme giriş

"logout" fonksiyonu ile çıkış

Fatura Listesini Alma

Fatura İçeriğini Okuma / İndirme

Faturayı PDF olarak alma

İlk Uygulama ( Hello World App )

E-Faturacım entegrasyonu sırasında tavsiye edilen ilk uygulama örneği için bu sayfayı ziyaret ediniz.

Fonksiyon Listesi

Test Sisteminin Kullanılması

Bu sayfada test sisteminin nasıl kullanılacağı açıklanmıştır. Test sistemi kullanımı için gerekli olan portal, wsdl adresleri ve servis listesini bu sayfada bulabilirsiniz.

E-Fatura Fonksiyonları

E-Arşiv Fonksiyonları

E-İrsaliye Fonksiyonları

E-Arşiv Rapor Gönderim

Canlı Sisteme Geçiş

Canlı sisteme geçişte gerekli olan bilgileri bu sayfamızda bulabilirsiniz. Canlı sisteme geçiş yapmadan önce test sisteminde tüm ihtiyaç duyduğunuz işlemlerinizi yapabildiğinizden emin olunuz.

E-Arşiv Entegrasyonu Sıkça Sorulan Sorular